Győztes Boston Celtics
Döntős Los Angeles Lakers
További cím (ek) Boston Celtics (8)

Navigáció

Az 1966-os NBA-döntők az NBA 1965–1966-os szezonjának utolsó sorozatai és a rájátszás ( rájátszás ) befejezése a szezonban. A keleti osztály bajnoka , a Boston Celtics a Los Angeles Lakers nyugati osztályának bajnokával mérkőzik meg .

A Celtics az első (és a mai napig csak) franchise, amely nyolc egymást követő NBA-címet nyert.

Ezekben a döntőben a Celtics öt jövőbeli Hall of Fame játékossal játszik  : Bill Russell , Sam Jones , KC Jones , Tom Sanders és John Havlicek, valamint Red Auerbach edző , valamint a Lakers két játékosa: Jerry West és Elgin Baylor .

A döntő előtt

Boston Celtics

Az alapszakaszban a Boston Celtics 54 győzelem és 26 vereség rekorddal a második helyen végzett a Keleti Divízióban , eggyel lemaradva a Philadelphia 76ers csapatától .

A Celtics úgy kvalifikálta magát, hogy a divízió elődöntőjében a Cincinnati Royals csapatát három győzelemmel kettőre, a Philadelphia 76ers csapatát pedig négy az egyére verte a divízió döntőjében .

Los Angeles Lakers

Az alapszakasz során a Lakers 49 győzelem és 31 vereség rekorddal zárta a Nyugati divízió idénybajnokát.

A Lakers úgy kvalifikálta magát, hogy a divízió döntőjében négy-háromra legyőzte a St. Louis Hawks csapatát .

Összehasonlító utazások az NBA döntőjébe

Osztály bajnoka Kijutott a rájátszásba Kiesett a rájátszásból
Boston Celtics ( Keleti bajnok bajnok ) Los Angeles Lakers ( nyugati divízió bajnok )

Győzd le (3) Cincinnati Royals 3-2-re Osztály elődöntői Mentes
Vereség (1) Philadelphia 76ers 4-1 Osztály döntői Győzd le a (3) Saint-Louis Hawks csapatát 4-3-ra

Szemtől szemben az alapszakaszban

A Celtics és a Lakers tízszer találkozott egymással, és 7-3 győzelmet ért el a Celtics javára.

Képlet

A döntős sorozatban a győztes franchise elsőként ér el négy győzelmet, azaz minimum négy és legfeljebb hét mérkőzést. A mérkőzések a következő sorrendben zajlanak:

A hazai csapat elhatározásának szabálya
mérkőzés Fogadás mérkőzés Fogadás mérkőzés Fogadás mérkőzés Fogadás
1 Jobb felvétel 2 Jobb felvétel 3 Rosszabb rekord 4 Rosszabb rekord
A hazai csapat meghatározási szabálya (lehetséges mérkőzések)
mérkőzés Fogadás mérkőzés Fogadás mérkőzés Fogadás
5. Jobb felvétel 6. Rosszabb rekord 7 Jobb felvétel

A Celtics hazai pályaelőnyben van a döntőben, mivel jobb mutatója van az alapszakaszban (54–26 vs. 45–35).

A döntők

Tábla

1966-os NBA-döntős sorozat eredményei
1. mérkőzés 2. mérkőzés 3. mérkőzés 4. mérkőzés 5. mérkőzés 6. mérkőzés 7. mérkőzés Végeredmény
Boston Celtics 129 129 120 122 117. 115 95 4
Los Angeles Lakers 133 109. 106. 117. 121 123. 93. 3

A színes pontszámok képviselik a hazai csapatot. A félkövér betűs pontszám a mérkőzés győztese.

1. mérkőzés

1966. április 17 Jelentés Los Angeles Lakers 133 , Boston Celtics 129 OT  Boston Garden , Boston

2. mérkőzés

1966. április 19 Jelentés Los Angeles Lakers 109, Boston Celtics 129   Boston Garden , Boston

3. mérkőzés

1966. április 20 Jelentés Boston Celtics 120 , Los Angeles Lakers 106   Los Angeles Memorial Sports Arena , Los Angeles Látogató

Boston vezeti a 2-1-es sorozatot

A Celtics ezen a találkozón csak hét játékost áll fel a Lakers ellen kilenc ellen. A félidőben csak egy ponttal vezetnek: 57-ről 56-ra. Ezután egy mesés harmadik negyedet rendeznek, amelyet 35–19-es pontszám választ el, és győzelemre késztetik őket, annak ellenére, hogy a Lakers negyedik negyedidőben 31–28-ra nyert. A Celtics végül 14 ponttal győzött egy nagyon ügyes Sam Jones jóvoltából szabaddobásokban, a 13-ból 12 és 22 kosárból, összesen 36 ponttal.

4. mérkőzés

1966. április 22 Jelentés Boston Celtics 122 , Los Angeles Lakers 117   Los Angeles Memorial Sports Arena , Los Angeles

Boston vezeti a 3–1

A Celtics vezeti az egész meccset, megszerezve a második idegenbeli győzelmet. Ez lehetővé teszi számukra, hogy csak egy győzelem legyen egy új címért, a következő találkozóra Bostonban kerül sor. A Lakers csak a West triónak, Baylornak és Ellisnek köszönheti apró veszteségét, akik 45, 24 és 21 pontot szereztek, míg a nyolc Celtics-játékos közül hat 13-nál is több pontot szerzett. a Celtics ezért három győzelmet eggyel vezet, mielőtt két nappal később fogadja a Lakerst.

5. mérkőzés

1966. április 24 Jelentés Los Angeles Lakers 121 , Boston Celtics 117   Boston Garden , Boston

Boston vezeti a 3-2-es sorozatot

Meglepetés a Boston Gardenben, ahol mindenki számított az utolsó két meccsre való tekintettel a Celtics új diadala. A Lakers érvényesül, és visszatér a 3–2-re, mielőtt megkapja a Celticset. Ezt a találkozót a Lakers West (31 pont) Ellis (17 pont és 15 lepattanó) és különösen Baylor (41 pont és 16 lepattanó) hármasa, valamint a Celtics Bill Russell (32 pont és 28 lepattanó) párharca jellemezte. ) és John Havlicek (25 pont és 10 lepattanó).

6. mérkőzés

1966. április 26 Jelentés Boston Celtics 115, Los Angeles Lakers 123   Los Angeles Memorial Sports Arena , Los Angeles

Nyakkendő a 3-3 sorozatban

A meccs eldöntetlen, mert ha a félidőben a Lakers 68–58-ra vezet, a Celtics 90–89-re visszanyeri a harmadik negyed végi pont elınyét. Végül a Lakers jó negyeddöntôt aratott 34–25-re, ami lehetővé teszi számukra, hogy ezt a mérkőzést 123–115-re megnyerjék, és megszerezzék a jogot a cím megszerzéséhez a bostoni hetedik meccsen.

K. K. Jones , Tom Sanders 3
Boston megnyeri a 4–3-as sorozatot, és 1966-ban az NBA bajnoka lesz.

csapatok

Tom Heinsohn, aki leállította karrierjét, Bill Russell játékosként és Red Auerbach edzőként az NBA-ben a legeredményesebb, 9-en (köztük 8 egymást követő) címmel.

Boston Celtics Squad - 1965-1966 NBA-bajnok
5  John Thompson • 6  Bill Russell • 11  Mel Count • 12  Willie Naulls • 15  Tom Heinsohn • 16  Satch Sanders • 17  John Havlicek • 18  Woody Sauldsberry 19  Don Nelson •• 20  Larry Siegfried • 21  Ron Bonham • 24  Sam Jones • 25  KC Jones • 28  Sihugo Green Menedzser: Red Auerbach
Los Angeles Lakers Squad - Nyugati divízió bajnokok
5  Dick Barnett • 12  Gene Wiley • 14  Darrall Imhoff • 21  Jim King • 22  Elgin Baylor • 25  Leroy Ellis • 35  Rudy LaRusso • 40  Bill McGill • 42  Mahdi Abdul-Rahman • 44  Jerry West Edző: Fred Schaus

1. (in) Hall of Famers  " a Naismith Memorial Basketball Hírességek Csarnoka webhelyén (megtekintve 2012. október 11. )
  2. (in) 1965-66 NBA Season Summary  ' on basketball-reference.com (megtekintés ideje: 2012. október 4. )
  3. (in) 1965-66 Boston Celtics menetrend és eredmények  " a basketball-reference.com oldalon (hozzáférés ideje: 2012. október 4. )
  4. (in) 1965-66 Lakers Schedule and Results  " a basketball-reference.com webhelyen (megtekintve: 2012. október 4. )
  5. (in) Los Angeles Lakers at Boston Celtics Box Score, 1966. április 17.  " a basketball-reference.com oldalon (hozzáférés: 2012. október 22. )
  7. (in) Boston Celtics at Lakers Box Score, 1966. április 20.  " a basketball-reference.com oldalon (hozzáférés: 2012. október 22. )