Bilbao sakkverseny

A Bilbao Sakkbajnokság (angolul Bilbao Sakk ) vagy a Bilbao Sakk Mesterek ( (en) Bilbao Sakk Masters Döntő , ( de ) Final de Maestros de Bilbao) döntője - 2015-ig a nagy Slam sakk döntőjét ( (in)) Grand Slam Masters Final ) egy verseny, két fordulóban a sakk tartott a 2008-tól 2016-ig a verseny hozta össze minden évben Bilbao négy vagy hat, a világ legjobb játékosa. 2011-ben és 2012-ben részben São Paulóban zajlott . A verseny 2015-ig tartott, szeptemberben vagy októberben; 2016-ban a bajnokságot júliusban rendezték a világbajnokság két döntőse, Carlsen és Kariakine befogadására.

Szervezet

A győzelem három pontot ér, a döntetlen pedig egy pontot. Négy résztvevő volt 2009-ben, 2010-ben, 2013-ban, 2014-ben és 2015-ben, hat résztvevő pedig 2008-ban, 2011-ben és 2012-ben.

Grand Slam versenyek

A 2000-es évek végén a Grand Slam Sakkszövetség számos verseny szervezőjét hozta össze, köztük Wijk aan Zee (Corus), Linares, Nanking ( Pearl Spring ) és Sofia (Mtel). Az egyesület úgy döntött, hogy Bilbaóban olyan tornát hoz létre, amely összehozza a legfontosabb versenyek győzteseit vagy helyezettjeit. Az évek során a regnáló világbajnok, vagy az első tornák Baznában (királyok tornája), Dortmundban vagy Moszkvában (Tal emlékmű) felkerültek a meghívott játékosok listájára.

A bilbaói Grand Slam döntő általában a „Grand Slam” versenyek győzteseivel állt szemben:

A megnyitott versenyek nyertesei:

A Grand Slam versenyek győztesei mellett rendszeresen meghívták a 2007–2013 közötti világbajnokot, Viswanathan Anandot . Anand hatszor vett részt a tornán: 2008-ban ( a Kramnik elleni 2008-as sakk-világbajnokság előtt hatodik és utolsó egy hónappal ), 2010-ben (második lett), 2011-ben (ötödik lett), 2012-ben (ötödik), 2014 ( győztese) és 2015-ben. Csak a 2009-es, 2013-as és 2016-os kiadásból volt távol.

Magnus Carlsen ötször vett részt: 2008-ban (a Wijk aan Zee nyertese), 2010-ben (a wijk aan Zee, a Medias, Nanking és London győztese), 2011-ben (a London, a Media és a Biel nyertese), 2012-ben (nyertes Moszkvában, Tal emlékmű) ) és 2016 (a Wijk aan Zee verseny győztese).

Levon Aronian hatszor vett részt a tornán: 2008-ban (a Wijk aan Zee győztese), 2009-ben (Topalov helyett), 2011-ben (a Tal emlékmű győztese), 2012-ben (a Wijk aan Zee győztese), 2013-ban (az Alekhine nyertese) emlékmű) és 2014 (a Wijk aan Zee verseny győztese).

2008

2008-ban hat meghívót küldtek a Wijk aan Zee, Linares és Szófia első és második versenyére (Mtel-torna).

Magnus Carlsen és Levon Aronian Wijk aan Zee-t nyert Anand és Radjabov előtt; Anand, a Linares-torna Carlsen előtt; Ivantchouk a szófiai versenyen (előtte Topalov és Radjabov), valamint a Tal emlékmű a2008. augusztus. Ezt a hat játékost választották ki.

-Ban rendezték a tornát 2008. szeptember, kevesebb mint két hónappal a 2008-as sakk-világbajnokság előtt .

Topalov nyeri a tornát Carlsen és Aronian előtt. Anand az utolsó helyen végez.

2009

2009-ben négy meghívót küldtek a Wijk aan Zee, a Linares, a Nanjing 2008 és a szófiai versenyek győzteseinek.

Szergej Kariakine nyerte a Wijk aan Zee tornát; Csirov, a szófiai torna; Topalov, a 2008-as Nanjing torna és Grishchuk , a Linares torna. Ezt a négy játékost választották ki. Veszelin Topalov nyertese, a 2008 Nanjing torna győztese a 2008-as Grand Slam döntő, ami az volt, hogy játsszon egy világbajnoki, 2010-ben váltotta fel a második helyezett a 2008-as Nanjing torna, Levon Aronjan (szintén 2 nd - 4 e a Wijk aan Zee bajnokság).

Aronian egy fordulóval a vége előtt egy fordulóval 18 ponttal 13 ponttal és 5 ponttal előbbre győzött (a győzelem három pont volt) Grishchouk (8/12), Kariakine (7/12) és Chirov (3/12) felett.

2010: Sanghaj és Bilbao

2010-ben a Linares (április) és a Sofia (május) tornákat már nem szervezték. Magnus Carlsen megnyerte a többi Grand Slam-tornát: Wijk aan Zee 2010 (Kramnik és Chirov előtt) és a 2009-es Nanjing tornát (Topalov előtt), valamint a 2010-es Mediaș-t . A világbajnok Anand is részt vett a Grand Slam döntőjében. . A bajnokság két hátralévő helyét egy 2010-ben Sanghajban lejátszott négyfős torna döntötte el:

Chírov nyerte a kvalifikációs elődöntő előtt Kramnyik (ők holtversenyben a második Wijk aan Zee) és Aronian ( 2 nd - 3 rd ), és a negyedik helyen Wang Hao . Kramnik legyőzte Aroniant a második helyen álló döntetlenben, így továbbjutott a bilbaói döntőbe.

Kramnik két győzelemmel és négy döntetlennel (+2, = 4) nyerte a bilbaói Masters-döntőt Anand (+1, = 5), Carlsen és Chirov előtt.

2011: São Paulo és Bilbao

2011-ben Carlsen megnyerte a 2010-es Nanjing-tornát (Anand előtt) és a Kings-tornát (tiebreaker Kariakine előtt); Hikaru Nakamura , a Wijk aan Zee verseny Anand előtt. A 2010-ben győztes Kramnik és Kariakine elutasította a meghívást, helyüket Vallejo Pons (első spanyol játékos) és Vassili Ivantchouk (a gibraltári fesztivál győztese 9 ponttal 10-ből) váltotta fel . Levon Aronian, a világranglista harmadik helyezettje és a Tal-emlék győztese 2010. november, meghívták.

A 2011-es torna első fordulójára São Paulóban került sor, és ez lett a győztes. A bilbaói második forduló után Carlsen és Ivantchouk holtversenyben volt . Carlsen volt a győztes az Ivantchouk ellen elért blitz-döntetlen után: 1,5 - 0,5. Harmadik: Nakamura; negyedik: ároni; világbajnok Anand az utolsó előtti helyen végzett.

2012: São Paulo és Bilbao

2012-ben csak a Wijk aan Zee tornára került sor az elmúlt évben. A győztes Aronian ( n o  2 világszerte). Magnus Carlsen, a Tal - emlékmű győztese2011. november, N o  1 óta világszerte2011. júniusNyertese, a 2011-es Grand Slam és holtversenyben a második a Wijk aan Zee 2012, hívták együtt Anand (világbajnok) és Caruana (győztes Dortmund és 2 nd - 4 -én a Wijk aan Zee) A Vallejo Pons (első spanyol player) és Kariakine ( 1 st - 2 nd Dortmund és a második a Tournament of Kings, 2011).

Az első fordulóra São Paulóban kerül sor . Carlsen győzedelmesen végzett a Caruana elleni győzelem után: 2 - 0

2013

A tornát kevesebb, mint egy hónappal a 2013-as világbajnokság előtt játszották. Anand és Carlsen, akik a mérkőzésükre készültek, hiányoztak. Levon Aronian, a Wijk aan Zee második helyezettje (Carlsen mögött) és az Alekhine emlékmű győztese, Maxime Vachier-Lagrave-vel , a Biel fesztivál győztesével vett részt  ; Michael Adams , Dortmund győztese és Shakhriyar Mamedyarov , a FIDE Grand Prix London 2012 és Peking 2013 győztese .

2014

A torna négy játékost hozott össze, és az Európai Sakk Klub Kupával egy időben került megrendezésre . Anand, aki megnyerte a jelölteket, megnyerte a tornát Aronian (a Wijk aan Zee verseny győztese), Ponomariov és Vallejo Pons ( holtversenyben a harmadik ) előtt.

2015

A Bilbao Masters 2015-ben négy játékost hozott össze. Wesley So (második a Wijk aan Zee-nél) győzött Giri előtt (második a Wijk aan Zee-nél) egy villanásbeli döntetlen után (+1 = 1). A korábbi világbajnok Anand a harmadik, Ding Liren (Wijk aan Zee mögött a második) a negyedik. A világbajnok Carlsen, a Wijk aan Zee győztese hiányzik.

2016

A versenyt júliusban rendezik, hogy befogadja a két világbajnoki döntős, Carlsen és Kariakine. A tornának hat résztvevője van. Carlsen (a Wijk aan Zee győztese) harmadik címet szerez Nakamura (a gibraltári fesztivál győztese) és Wesley So (a bilbaói torna 2015-ös győztese) előtt.