1 Hivatalos országos és nemzetközi versenyek.
2 hivatalos mérkőzés (a FIFA által érvényesített barátságos mérkőzések is).
Utolsó frissítés: 2021. július 2

Romelu Lukaku , született 1993. május 13A Antwerpen , egy belga nemzetközi labdarúgó a kongói származású , aki játszik, mint egy csatár a Inter Milan . Az akkori Sok kritika ellenére Lukakut a világ legjobb 9 -es számának tartják .

Romelu tizenhat évesen kezdi a profi játékost, és korán felülmúlja a rekordot az UEFA Bajnokok Ligájában az Anderlechttel . 2010-ben a belga bajnokság győztese és gólkirálya, a következő évben a Chelsea toborozta . A londoni győzelemért küzdő Lukaku 2013-ban csatlakozott az Evertonhoz . Négy év és átlagosan két meccsen több mint egy gól megszerzése után 2017 nyarán csatlakozott a Manchester Unitedhez . szezonban Lukaku 2019-ben csatlakozott az Inter Interhez . Miután a milánói csapat fontos szereplője lett , 2021-ben megnyerte az olasz bajnokságot . Kivételes év után az év legjobb Serie A-játékosának választották .

Lukaku kezdődött mindössze tizenhat a belga csapat , amellyel ő játszotta a World Cup a 2014 és 2018, mint valamint Euro 2016 és Euro 2020 . Azóta van2018. június, a belga csapattal elért gólok számának rekordja .

Életrajz

Gyermekkor és képzés

Antwerpenben született belga - kongói szülőktől , Romelu Lukaku Roger Lukaku volt profi labdarúgó fia . Van egy testvére, Jordan Lukaku , aki szintén belga válogatott labdarúgó. A katolikus vallás , Romelu Lukaku nagyon vallásos: ő olvassa részeket a Bibliából naponta többször, és már egy zarándoklat a Lourdes . Emellett többnyelvű és hét nyelvet beszél: először is két anyanyelvét, amelyek francia és holland (aki Antwerpenben született, a belga flamand régióban ), valamint a lingalát ( a Demokratikus Köztársaságban beszélt nyelv ). Kongóból , ahonnan szülei származnak), spanyol , angol , olasz és portugál . Apja áll a Rojolu Sportegyesület kongói klubjának létrehozása mögött , Ro Roelu, Jo rdan és Lu kaku kezdőbetűkkel .

Romelu Lukaku a Rupel Boom- nál fedezte fel a futballt, ahová hatéves korában csatlakozott, majd szülei költözését követően a Wintam  klubban (nl) .

2004-ben David Clément, a Lierse SK toborzója vette észre , aki elhozta a klubba. A fiatalok számára két szezonban 130 gólt szerző, az RSC Anderlecht célpontjává vált , amelyhez 2006-ban csatlakozott testvérével, Jordan Lukaku-val . 87 ifjúsági bajnoki mérkőzésen 121 gólt szerez. Miután az Ecaussinnes-i Ipari és Kereskedelmi Iskolában kezdett informatikát tanulni , Romelu Lukaku inkább véget vet, és teljes egészében a futballnak szenteli magát.

Jelenések Anderlechtben

Lukaku tizenhat és tizenegy napos korában debütált a Jupiler Pro League -ben2009. május 24, az Anderlecht és a Standard de Liège mérkőzésén . A  játék 69. percébe lépett , a védő Victor Bernardez helyére lépett , amikor az eredmény (1–0) megadja a belga bajnok címet 2008 és 2009 között Liege-ben. Fiatal kora ellenére kiemelkedik hatalmával.

A 2009-2010 -ben csak az integrált részmunkaidős be az első csapat, mert az ő oktatás. Kihasználta Tom De Sutter és Nicolás Frutos sérüléseit , hogy játékidőt szerezzen. Az Anderlecht csapatának negyedik meccsén első gólját szerezte a Zulte Waregem ellen . Ő lett a legfiatalabb játékos, aki a Bajnokok Ligája , tizenhat évesen, szemben Olympique Lyonnais során lejátszhatóvá off . Adományozott Európa Liga , jön a 86 th  perc a Dinamo Zagreb , a2009. szeptember 17Két perccel később egy 45 méter fölé zuhanás után döntő passzt ad Jonathan Legear számára . A2009. szeptember 20, Lukaku először indult, amikor megosztották az 1–1-es eredményt a La Gantoise ellen a bajnokságban . Négy nappal később a Jupiler League Pro (JPL) második gólját szerezte a Mouscron-i kiránduláson , amely lehetővé tette az 1-2 győzelmet. A2009. szeptember 27, megszerezte harmadik bajnoki gólját és elsőjét a Constant Vanden Stock Stadionban a Beerschot AC elleni 1-0-s győzelemben . A2009. december 17Kínál az első európai csoport a klub pontozási egy merevítő a 13 th és 22 -én  perces arc a Ajax Amsterdam , a jelölést az első két európai célokat. A2009. december 20, a belga sportgálán az év belga sportemberévé választották . A2010. január 29, első dupláját a JPL-ben érte el Germinal Beerschot talaján nagy győzelemért (0-5). A2010. február 25Szembenézni a Athletic Bilbao a 16 th végső az Európa Liga, csalja a baszk Szerzett után mindössze három perc alatt. A központ 29 -én  percig, majd okoz cél ellen ő oldalán . Klubja azzal kvalifikálta magát a következő fordulóba, hogy 4 góllal 0-ra verte a spanyol csapatot. A C3 nyolcaddöntőjében megszerezte az első gólt a Hamburg SV ellen (4-3-as győzelem). A2010. április 18, belga bajnok lett az RSC Anderlechttel és a gólkirály a bajnokságban, amikor csak tizenhat éves volt. Ban ben2010. májusa teljes szezont követően Lukaku aláírja a szerződés meghosszabbítását 2015-ig.

A 2010-es nyári átigazolási piac alatt a fiatal belga már felkelti az európai vezetők érdeklődését, klubja elutasította a Chelsea FC tizenötmillió, a Tottenham Hotspur pedig húszmillió eurós ajánlatát . Augusztusban a Marca spanyol napilap felfedi a Real Madrid és edzője, José Mourinho érdeklődését is . Erre a kérdésre Mourinho elmondta, hogy a játékos szüleivel folytatott megbeszélést követően az ügyet lezárták, és a következő nyárra halasztották. Roger Lukaku , a játékos apja valóban azt akarja, hogy fia Brüsszelben fejezze be középiskolai tanulmányait, mielőtt fontolóra veszi a külföldi távozást. Ezt a vitát követően Mourinho nyilvánosan beszél: „Lukakunak intelligens szülei vannak (...) Apja azt mondta, hogy Anderlechtben kell maradnia, hogy befejezze tanulmányait. Fantasztikusnak találom! Hol találunk még ilyen szülőket? Túl sok fiatal játékos és szüleik gondolkodnak csak a pénzről. Több olyan szülő kellene, mint Lukaku. " . A2011. január 19, második lett a belga aranycipőben , anderlechti csapattársa, Mbark Boussoufa mögött . A 2010–2011-es szezon Lukaku majdnem ugyanolyan sikeres, mint az előző, tizenhat gólt szerzett a JPL-ben, és három gólt annyi mérkőzésen a Bajnokok Ligájában . Az Anderlecht az első a rendes szakasz végén, de az utolsó szakaszban elveszíti címét.

A Chelsea kudarca és meggyőző kölcsönök (2011–2014)

Romelu Lukaku öt szezont ír le a Chelsea -nél2011. augusztus 18. A 2011–2012-es szezonban minden versenyen tizenkét mérkőzésen vett részt, egyetlen gól nélkül.

A 2012. augusztus 10, Lukaku egy szezonra kölcsönben van a West Bromwich Albionnál . Első mérkőzésén, amelyre a meccs közepén érkezett, és harmadik gólját szerezte a Liverpool ellen . A2012. szeptember 22, megszerezte klubja és a Reading meccsének egyetlen gólját . A szezon utolsó meccsén Lukaku - aki a második félidőben lépett pályára - mesterhármast ért el a Manchester United ellen egy látványos játékban (5-5) Alex Ferguson utolsó játékosa számára . Ugyanakkor Lukaku tizenhét gólra növeli a szezon összesített gólját, ami a West Bromwich játékosának rekordja. Nagyon jó szezon után a West Bromnál Lukaku visszatér a Chelsea-be, hogy megpróbálja áttörni és vitathatatlan kezdővé válni.

A jó előszezon szerzője, amelynek során befejezte a Chelsea gólkirályát, Lukaku megmutatta ambícióját, hogy a Chelsea első számú csatárává váljon. Visszatérve a Chelsea-be vitatta a felkészülést a klubbal, de a spanyol Fernando Torres , a szenegáli Demba Ba és a kameruni Samuel Eto'o vezetésével augusztus végén megérkezett, edzője, José Mourinho számára csak a negyedik választás a csatár pozíciója. A2013. szeptember 2, közvetlenül a nyári átigazolási piac vége előtt Romelu Lukaku egy évre ismét kölcsönben van, ezúttal az Evertonhoz , ahol honfitársát, Kevin Mirallast találja meg .

A 2013. szeptember 21Az ötödik napon a Premier League , Lukaku jön a félidőben ellen a West Ham United és a regisztrált, az első meccsét, a győztes gólt (2-3) a 85. th  percben. Másnap kezdte először, és felajánlotta magának a duplát, valamint egy gólpasszt, amely lehetővé tette a Newcastle dominálását (3-2). A2013. október 5, Lukaku nyitotta a gólt a Manchester City ellen, de az Everton 3-1-re kikapott. Ő szerezte kétszer választották az ember a mérkőzés ellen Liverpool onNovember 23következő. Tizenöt szerzett góljával 2013-ban az angol bajnokság egyik legjobb góllövője. Harminchárom játékon vett részt az összes versenyen (tizenhat gól), mielőtt visszatért a londoni kékek munkaerőihez .

Megerősítés az Evertonban (2014-2017)

A 2014. július 30, Lukaku öt szezonra szerződött az Everton FC-hez . A2015. február 19, megszerezte első mesterhármasát az Everton mezén az Európa Liga nyolcaddöntőjének első fordulójában a Young Boys Bern ellen (1-4). A Goodison Park második szakaszában kétszer is betalált, két találkozón öt gólt szerzett. Lukaku nyolc góllal végzett a C3 társ gólkirálya mellett, annak ellenére, hogy a nyolcaddöntőben kiesett a Toffees .

A 2015–2016-os szezonban a belga csatár huszonöt gólt szerzett, köztük tizennyolcat a Premier League-ben . A bajnoki pontszerzők tabelláján a negyedik helyen végzett Jamie Vardy , Sergio Agüero és Harry Kane mögött .

A 2017. március 5, Lukaku az Everton legjobb góllövője a Premier League történelmében azáltal, hogy csökkenti a Tottenham Hotspur elleni pontszámot (3-2-es vereség). AMárcius 18ezután kétszer is betalált a Hull City ellen, és ő lett az első Everton-játékos, aki húsz gólt ért el a Premier League szezonban. Ugyanezen a napon a belga csatár Michael Owen , Robbie Fowler és Wayne Rooney után a negyedik játékos lesz, aki 24 előtt meghaladja a 80 Premier League-gólt . A belga huszonöt góllal zárta a 2016–2017-es idényt a Premier League-ben, és a góllövők tabelláján a második helyen végzett Harry Kane mögött (huszonkilenc gól).

Manchester United (2017-2019)

A 2017. július 10, Romelu Lukaku ötéves szerződést írt alá a Manchester Uniteddel . AAugusztus 8Ezután a belga játszik az első mérkőzést a Vörös Ördögök az UEFA Szuper Kupát ellen a Real Madrid . Ő lőtte az angolok egyetlen gólját, akik 2-1-re kikaptak. Öt nappal később debütált a Premier League- ben a manchesteri mezben a West Ham United ellen, és kétszer is betalált. A2017. szeptember 12, Lukaku játszik az első Bajnokok Ligája- találkozót az MU-val a csoportkör első napján az FC Basel ellen . Megszerezte második gólját, és a Manchester 3-0-ra nyert. A belga csatár első szezonja során az összes versenyen ötvenegy mérkőzésen huszonhét gólt szerzett a mancunian klub mezében , amely Anglia vice- bajnoka lett és kudarcot vallott az FA-kupa döntőjében .

Február vége és kora között 2019 március, Lukaku három egymást követő meccsen szerez zárójelet: a Február 27a Crystal Palace ellen a Premier League-ben (1-3), azMárcius 2a Southampton ellen (3-2-es győzelem), majd aMárcius 6a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének második mérkőzése alkalmával a Paris Saint-Germain ellen (1-3). A szezon végén elhagyta a Manchester Unitedet, miután két szezonban minden versenyen 96 meccsen 42 gólt szerzett.

Inter Milan (2019 óta)

A 2019. augusztus 8, Lukaku öt szezonra feliratkozott az Inter Milan csapatába, és visszaszerezte Mauro Icarditól a 9. számot . A2019. augusztus 26, a belga csatár első mérkőzését az olasz klub színeiben játssza, mivel a Serie A első napján Lecce ellen alakult . Megkülönböztette magát azzal, hogy megszerezte a harmadik gólt az Inter számára, amely 4-0-ra nyerte a meccset. A 2019–2020-as szezon Lukaku karrierjének legeredményesebbje, aki ötven meccsen harmincnégy gólt szerzett az összes versenyen. Az Inter a második helyen végzett a Serie A-ban, és sikerült bejutnia az Európa Liga döntőjébe, amelyet a Sevilla FC legyőzött (3-2). A belga csatár ebben a szezonban hat Európa Liga- meccsen hét gólt szerzett, ezzel egy szerzett (tizenegy) góllal állította fel a verseny egymást követő mérkőzéseinek rekordját. A sorozat indult a soraiban Everton a 2014-2015 . Az idény végén az Európa Liga belga gólkirálya is lesz.

Lukaku koronázza olasz bajnokát az Inter csapatával a 2020–2021-es szezonban .

A válogatottban

Ifjúsági válogatásban és korai rajt A-ban

Romelu Lukaku reményekkel vesz részt a 2009- es U21-es Európa-bajnokság selejtezőjében . Öt mérkőzést játszik és kitűnik azzal, hogy gólt szerzett Szlovénia ellen a2009. szeptember 8.

Lukaku hívják fel először a belga A csapat a2010. március, amikor még csak tizenhat éves volt. A2010. március 3, Dick Advocaat teszi őt játszani az első percig 16 éves és 294 napos, közben egy barátságos mérkőzést ellen Horvátország át a King Baudouin stadion (0-1). A2010. szeptember 7, a Törökország elleni mérkőzésen nyújtja első gólpasszát, csapattársa, Daniel Van Buyten javára . Ez a 3-2-re elvesztett mérkőzés az Euro 2012 selejtezőinek keretein belül zajlik . Ezt követően a2010. november 17, megszerezte az első két gólját a válogatottban, 2-0-s barátságos idegenbeli győzelemért Oroszország felett .

A 2012. augusztus 15, hosszú, gól nélküli időszak után a válogatottban, harmadik nemzetközi gólját és egyben a harmadik belga gólt szerezte Hollandia ellen barátságos (4-2-es győzelem) során.

A vörös ördögök birtokosa

A 2013. október 11, Lukaku játszott az első játék, mint egy kezdő, a 2014 vb-selejtező és szerzett kétszer ellen Horvátországban a zágrábi . Belgium a mérkőzést 1-2-re megnyerte, ami kvalifikálja őket a 2014-es világkupára . A2014. május 26, a 2014-es világbajnokságra rendezett barátságos felkészülési mérkőzésen megszerezte első mesterhármasát a válogatottal Luxemburg ellen . A mérkőzést és ezt a három gólt azonban a FIFA döntését követően törölték , Marc Wilmots belga edző szuperszámlálót készített csere (hét cserét hajtottak végre a Vörös Ördögöknél, legfeljebb hat cserét engedélyeztek egy barátságos mérkőzésen).

Ezután részt vett a 2014-es világbajnokság utolsó szakaszában . Az első két meccsen Algéria és Oroszország ellen indult , de csalódott ezek ellen a csapatok ellen, akik nagyon védekező játékot választanak, amely lehetővé tette, hogy a fiatal Divock Origi ragyogjon és elfoglalhassa birtokosa helyét. Lukaku azonban megmentette vb-jét, amikor az Egyesült Államok elleni nyolcaddöntőben hosszabbítás közben lépett pályára , gólpasszt adott Kevin De Bruyne-nek, és megszerezte a második gólt a győzelem szinonimájával. A Vörös Ördögöket a negyeddöntőben kiesik Argentína (1-0).

Ban ben 2016. június, ő az egyik belga játékos, aki részt vesz az Euro 2016-ban . Megkülönböztette magát azzal, hogy breket szerzett a belgák Írország elleni második mérkőzésén (3-0).

A 2018-as világselejtezőkön Lukaku összesen tizenegy góllal állt ki. A2016. szeptember 6, ő a kettős szerzője a ciprusi csapat ellen (0-3-as győzelem). Ezután pontszámok másik zárójel ellen Észtország onNovember 13(széles győzelem 8-1). Aztán a2017. augusztus 31, mesterhármast ért el a gibraltári csapat ellen . A belgák a river kilenc góljával nullára nyertek. A2017. november 14, Lukaku szerezte a Japán elleni mérkőzés egyetlen gólját (1-0). A média ezután sietett válogatásának történelmében a gólkirályok közé 31 góllal, megfeledkezve arról, hogy 2014-ben a FIFA törölte Luxemburg elleni tripláját , amire a nemzetközi szervezet másnaptól emlékeztet. Romelu Lukaku ezért huszonnyolc gólt jegyzett a válogatottban 2017 végén.

Gólrekorder

A 2018. június 7Ő szerezte a 31 th  célja a belga kiválasztás az arcát Egyiptom (3-0), és hivatalosan is a gólkirály történetében a Vörös Ördögök .

Ban ben 2018. június, Lukaku egyike annak a huszonhárom játékosnak, akiket Roberto Martínez választott ki az Oroszországban rendezett világkupán való részvételre . A Panama (3–0), majd a Tunézia (5–2) elleni két gól szerzője a csoportkörben Lukaku lesz az első olyan játékos, aki két egymást követő duplát szerzett a világbajnokságon az 1986-os Diego Maradona óta . Ezt követően a Brazília elleni negyeddöntőben gólpasszt adott Kevin De Bruyne-nek , így csapata 2-1-re nyert. A belga csatár hat mérkőzésen négy góllal zárja világbajnokságát, ezzel a torna legjobb góllövője a harmadik helyen áll. Belgium kiesett az elődöntőben a francia csapat ellen (1-0), de a harmadik lett Angliával szembeni győzelem után a kis döntőben (2-0).

A világbajnokság után részt vett az UEFA Nemzetek Ligájának első kiadásában . Újra kiemelkedik ezen a versenyen két páros megszerzésével, Izland és Svájc ellen .

Részletes statisztikák

Évszak szerint

Romelu Lukaku statisztikái 2021. május 23-án
Évad Klub Bajnokság Nemzeti kupa Ligue kupája Verseny (ek)
szárazföld (ek)
UEFA Szuperkupa Belgium Teljes
Osztály M B Pd M B Pd M B Pd VS M B Pd M B Pd M B Pd M B Pd
2008-2009 RSC Anderlecht JPL 1 0 0 - - - - - - - - - - - - - - - - 1 0 0
2009-2010 JPL 33 15 6. 1 0 0 - - - C1 + C3 1 + 10 0 + 4 0 + 5 - - - 2 - - 47 19. 11.
2010-2011 JPL 37 16. 7 2 0 0 - - - C1 + C3 3 + 8 3 + 1 0 + 0 - - - 7 2 - 57 22. 7
2011-2012 JPL 2 2 0 - - - - - - - - - - - - - 1 - - 3 2 0
Részösszeg 73. 33 13. 3 0 0 - - - - 22. 8. 5. 0 0 0 10. 2 0 108. 43 18.
2011-2012 Chelsea fc PL 8. 0 1 1 0 0 3 0 0 - - - - - - - 5. - - 17. 0 1
2012-2013 West Bromwich (kölcsön) PL 35 17. 4 2 0 0 1 0 0 - - - - - - - 6. 1 - 44. 18. 4
2013-0000 Chelsea fc PL 2 0 0 - - - - - - - - - - 1 0 0 1 - - 4 0 0
Részösszeg 10. 0 1 1 0 0 3 0 0 - - - - 1 0 0 6. 0 0 21 0 1
2013-2014 Everton FC (kölcsön) PL 31 15 6. 1 1 0 1 0 0 - - - - - - - 12. 7 2 45 23. 8.
2014-2015 Everton FC PL 36 10. 5. 2 2 0 1 0 0 C3 9. 8. 2 - - - 5. 1 - 53 21 7
2015-2016 PL 37 18. 6. 3 3 0 6. 4 0 - - - - - - - 12. 6. - 58 31 6.
2016-2017 PL 37 25 6. 1 1 0 1 0 1 - - - - - - - 9. 6. 2 48 32 9.
Részösszeg 141 68 23. 7 7 0 9. 4 1 - 9. 8. 2 - - - 34 20 4 200 107. 30
2017-2018 Manchester United PL 34 16. 7 6. 5. 2 2 0 0 C1 8. 5. 0 1 1 0 14 17. 3 65 44. 12.
2018-2019 PL 32 12. 0 3 1 2 1 0 0 C1 9. 2 1 - - - 7 7 - 52 22. 3
Részösszeg 66 28. 7 9. 6. 4 3 0 0 - 17. 7 1 1 1 0 21 24. 3 117. 66 15
2019-2020 Inter Milan Serie A 36 23. 3 4 2 0 - - - C1 + C3 5 + 6 2 + 7 2 + 1 - - - 3 4 3 54. 38 9.
2020-2021 Serie A 36 24. 11. 3 2 0 - - - C1 5. 4 0 - - - 14 12. 1 58 42 12.
Részösszeg 72 47 14 7 4 0 - - - - 16. 13. 3 - - - 17. 16. 4 112 80 21
Összesen a karrier alatt 397 193 62 29. 17. 4 16. 4 1 - 64. 36 11. 2 1 0 98 63 11. 606 314 89

Nemzetközi célok

Egy klubban

Országos válogatásban

Személyes megkülönböztetések

Megjegyzések

1. A Románia (2012), a Luxemburg (2014, Lukaku mesterhármasa) és a Cseh Köztársaság (2017) elleni meccseket nem számoljuk, mert a FIFA nem ismeri el őket.

Hivatkozások

1. Lukaku, méretprobléma, sofoot.com, 2011. november 14, írta Swann Borsellino: José Mourinho szintén dicséri Roger Lukaku óvatosságát legidősebb fia, Romelu karrierjének irányításában edzés közben és szakmai debütálásakor: "Lukakunak okos szülei vannak. apa azt mondta, hogy Anderlechtben kell maradnia, hogy befejezze tanulmányait. Azt hiszem, ez fantasztikus! Hol találsz még ilyen szülőket? Túl sok fiatal játékos és szüleik csak a pénzre gondolnak "
  2. (hu-GB) "A  brit bulvárlapok tévesen állítják, hogy a fekete keresztény labdarúgó" hívő muszlim "  " , The Independent ,2017. július 27( online olvasás , konzultáció 2018. július 7 - én )
  3. „  Romelu:” Belgiumban, mindig van valami különleges történik „  ” , a rtbf.be ,2013. július 16.
  4. Labdarúgó-világbajnokság: Lukaku nyomában a KDK-ban , tv5monde.com, 2018. július 5.
  5. „  Életrajz  ” , Romelu Lukaku hivatalos weboldalán (hozzáférés : 2011. január 2. )
  6. „  STANDARD BEMUTATÓ!  » , 7sur7 (hozzáférés : 2011. január 2. )
  7. Lukaku első szakmai gólja , espoirsdufootball.com
  8. Romelu Lukaku Bajnokok Ligája-debütálása , espoirsdufootball.com
  9. (nl) Jürgen Geril, "  Anderlecht pakt drie punten Zágrábban  " , a nieuwsblad.be oldalon ,2009. szeptember 17(elérhető : 2021. június 20. )
  10. "  RSC Anderlecht - La Gantoise meccslap  " , a soccerway.com oldalon
  11. (nl) Fabian Morren, "  LUKAKU LOODST ANDERLECHT VOORBIJ MOESKROEN  " , a voetbalkrant.com oldalon ,2009. szeptember 24(elérhető : 2021. június 24. )
  12. "  RSC Anderlecht - Beerschot AC meccslap  " , a soccerway.com oldalon
  13. "Az  Anderlecht összetöri az Ajaxot és 1/16-ig megy  " , az rtbf.be oldalon ,2009. december 17(elérhető : 2021. június 20. )
  14. Kim Clijsters és Philippe Gilbert az év belga sportolóivá választották a belgát , a lalibre.be, 2010. május 26-án konzultáltak.
  15. "  Anderlecht gurítja a Germinal Beerschotot (0-5), és folytatja menetelését előre  " , a lavenir.net oldalon ,2010. január 29(elérhető : 2021. június 20. )
  16. "  Lukaku ragyog, Anderlecht elhalad  " , a fr.uefa.com oldalon ,2010. február 25(elérhető : 2021. június 25. )
  17. "  Anderlecht hitt benne (4-3)  " , a lalibre.be oldalon ,2010. március 18(elérhető : 2021. június 25. )
  18. "  Anderlecht bajnok!  » , A dhnet.be oldalon ,2010. április 18(elérhető : 2021. június 25. )
  19. Lukaku 2015-ig lemondott Anderlechtben. Az online írás, a lesoir.be, 2010. május 26-án konzultált.
  20. Lukaku: 20 milliót ajánlott a Tottenham rtbf.be, S. Rouquet, 2010. október 16.
  21. Mourinho Lukaku "álma" a Real lesoir.be webhelyen, az online szerkesztőség munkatársai, 2010. augusztus 10., kedd, 13:00.
  22. "  Mourinho:" Lukakunak rendkívüli szülei vannak "  " , 7sur7.be ,2010. augusztus 18
  23. Lukaku végül a Chelsea-nél mondja el első szavait : Foot Mercato , 2011. augusztus 18
  24. "  Chelsea kölcsön Lukaku a WBA-nak  " , a lequipe.fr oldalon ,2012. augusztus 10.
  25. "  Lukaku kölcsönadva az Evertonnak  " , a http://sport.be.msn.com címen ,2013. szeptember 3(elérhető : 2013. szeptember 3. )
  26. "  West Ham United - Everton FC meccslap  " , a transfermarkt .fr oldalon
  27. "  Everton FC - Newcastle United meccslap  " , a transfermarkt .fr oldalon
  28. "  Manchester City - Everton FC meccslap  " , a transfermarkt .fr oldalon
  29. "  Lukaku, Mignolet és Hazard ragyogott 2013-ban  " , az rtbf.be oldalon ,2014. január 3
  30. "  Lukaku az Evertonban (hivatalos)  " , a lequipe.fr oldalon ,2014. július 30.
  31. Lukaku treble, De Bruyne és Mertens segíteni, Witsel döntő  " , az rtbf.be oldalon , 2015. február 19.
  32. Lukaku az Everton történelmét írja , sport.sfr.fr, 2017. március 5.
  33. Lukaku egyenlő Owennel, Rooney-val és Fowlerrel , goal.com, 2017. március 18.
  34. (in) '  Romelu Lukaku: A Man Utd aláírta az Everton csatárát a kezdeti 75 millió fontos ötéves üzletért  " a bbc.com- on ,2017. július 10(megtekintve 2017. július 10. )
  35. Lukaku, a gólszerző nem kerülheti el a Real Madrid megkoronázását a Supercopában, rtbf.be, 2017. augusztus 8.
  36. "  Manchester United a West Ham elleni tüntetésen  " , a lequipe.fr oldalon ,2017. augusztus 13.
  37. "  Az autoriter Manchester United sikeresen visszatér a Bajnokok Ligájába  " , a lequipe.fr oldalon ,2017. szeptember 12.
  38. Nyomás a PSG ellen, hat gól három mérkőzésen: Nyolc "varázslatos" nap Lukaku számára , rtbf.be, 2019. március 6.
  39. "  Romelu Lukaku (Manchester United) aláír az Inter Milannál (hivatalos)  " , a lequipe.fr oldalon ,2019. augusztus 8.
  40. "  Romelu Lukaku a 9-es számot viseli az Inter Milanban, Mauro Icardié még nem maradt  " , a lequipe.fr oldalon ,2019. augusztus 9.
  41. "  Serie A: Inter Milan easy Lecce ellen, Romelu Lukaku gólszerző  " , a lequipe.fr oldalon ,2019. augusztus 26.
  42. "A  Sevilla-Inter Milan élőben: a sevilliaiak megnyerik (újra és újra) az Európa Ligát!"  » , Az rmcsport.bfmtv.com webhelyen ,2020. augusztus 21.
  43. "  Lukaku vezeti a FedEx Performance Zone 2019/20 rangsorát  " , a fr.uefa.com oldalon ,2020. augusztus 21.
  44. "  Romelu Lukaku a Shakhtar Donetsk ellen áll be és belga gólkirály lesz az Európa Ligában  " , a lesoir.be oldalon ,2020. augusztus 17.
  45. (in) "Az  Inter Milan elnyeri a Serie A címet és befejezi a Juventus kilencéves olasz bajnok uralmát  " a www.skysports.com oldalon ,2021. május 3
  46. "  Statisztika a reményekkel  " , a transfermarkt.fr oldalon
  47. Romelu Lukaku hivatalosan a Diable Rouge dhnet.be, akivel 2010. május 26-án konzultáltak.
  48. "  Statisztika a válogatottban  " , a transfermarkt.fr oldalon
  49. "  Az ördögök 0-1 -re hajlanak Horvátország ellen  " , az rtbf.be oldalon ,2010. március 4(elérhető : 2021. június 13. )
  50. "  Euro-2012 selejtezők - Gr. A - belga védelmi repedések Isztambulban: 3-2 és 0 pt / 6  " , a lavenir.net oldalon ,2010. szeptember 7(elérhető : 2021. június 13. )
  51. Benoît DARDENNE, "  Oroszország - Belgium 0-2: Az ördögök és Lukaku Advocaatot játszanak  " , a lavenir.net oldalon ,2010. november 17(elérhető : 2021. június 13. )
  52. "  Káprázatos Belgium Hollandia ellen  " , az rtbf.be oldalon ,2012. augusztus 15(elérhető : 2021. június 13. )
  53. „  A Belgium – Luxemburg mérkőzést érvénytelenítette a FIFA  ” , az rtbf.be oldalon
  54. Big Dan the Top és Origi the Jelenések , rtbf.be
  55. Lukaku kérem , sofoot.com, 2017. november 15.
  56. Végül Lukaku nem Belgium legjobb góllövője (Wilmots egyik pokol hibáját okolja) , rmcsport.bfmtv.com, 2017. november 15.
  57. "  23 belga lista Vincent Kompanyval  " , a lequipe.fr oldalon ,2018. június 4.
  58. "  Lukaku, a exploit à la Maradona  " , a 7sur7.be oldalon ,2018. június 23.
  59. "  2020 legjobb góllövője az UEFA versenyeken: Romelu Lukaku  " , a https://fr.uefa.com/ oldalon ,2020. december 25
  60. "  Red Devils: Romelu Lukaku a legjobb belga külföldön a 2020-as évre  " , az rtbf.be oldalon