Kapitány Kaboré Károly
Legkiválasztottabbak Charles Kaboré (100)
A legjobb csatár Moumouni Dagano (34)
Történelmi hivatalos találkozók
Első meccs Felső-Volta Felső-Volta zászlaja.svg 5 - 4 Gabon (Gabon zászlaja 1959-1960.svg

Mezek

Kit bal kar.png Body kit bur12h.png Készlet jobb kar.png Kit shorts.png Kit zokni.png itthon Kit bal kar.png Body kit bfa1113away.png Készlet jobb kar.png Kit shorts.png Kit zokni.png Kívül

hírek

Az aktuális versenyről lásd:
2017. évi African Cup of Nations

A Burkina Faso labdarúgócsapatát a Burkinabè legjobb játékosainak válogatása alkotja a Burkinabè Labdarúgó Szövetség (FBF) égisze alatt . A nemzeti csapatot 1984- ig Felső-Volta futballcsapatnak hívták , amikor a Felső-Volta Burkina Faso lett . A Burkina Faso játékosait az ország emblémája, valamint Yennenga hercegnő és a ló legendája után "Mének" -nek becézik .

Burkina Faso a 2010-es években érte el a legjobb teljesítményét, bejutott a 2013-as Afrika Kupa döntőjébe , majd a 2017-es kiadás harmadik helyén végzett . A csapat az 1998-as kiadás negyedik helyén is végzett, otthon játszott.

Történelem

A válogatás debütálása a Felső-Volta mez alatt

A Voltaic Labdarúgó-szövetséget 1960- ban alapították , az ország függetlenségének megszerzését követően. Ilyen gyors létrehozása a korabeli politikai vezetők akaratát jelenti a kialakulóban lévő állam szuverenitásának érvényesítésére, valamint az ENSZ- ben való elismerést : "Mivel a Voltaic állam éppen megszerezte teljes nemzeti és nemzetközi kapacitását, […] , sport szinten teljes autonómiánkat is el kellett szereznünk. ” (Maxime Ouédraogo, a Voltaic Szövetség első elnöke a1960. július).

Ezt a nemzetközi elismerést a Voltaic szövetség 1964- ben szerezte meg a FIFA-hoz és az Afrikai Labdarúgó-szövetséghez fűződő egymást követő kapcsolataival . Az ország első hivatalos mérkőzését ( Felső Volta néven ) Gabon , Madagaszkár , 1960. április 13, és 5–4-es pontszámmal Voltaic-győzelemmel zárul.

Az első részvétel a felső-volta nemzetközi versenyen az Afrikai Nemzetek Kupája (CAN) 1968-ban, ahol a csapat nem lépi túl az előzetes forduló szakaszát , minden meccsét (hazai és idegenbeli) elveszíti Mali és Algéria ellen . Az Upper Volta csak az 1978-as kiadásig jutott be a döntő asztalig. A CAN során a mének az első fordulóban kiesnek három vereséggel Nigéria ellen (2-4, Hien és Koïta a Voltaic csapatának csak két gólt szerez), Zambia (0-2) és Ghána (0 -3) ellen.

Ugyanebben az évben, a nemzeti csapat vett részt az első alkalommal a FIFA World Cup , de verték az első fordulóban a megelőző állapotok által Elefántcsontpart . Az ország a politikai kontextus miatt nem regisztrál a következő két kiadásra.

Ebben az időszakban a Felső-Volta szenvedte el legnagyobb vereségét 1981. augusztus 30, idegenben, Algéria ellen , 7 góllal 0-ra.

1984-től 1998-ig Burkina Faso mezében

Az ország névváltoztatását követően a szövetséget Burkinabè Labdarúgó Szövetségnek nevezték el . Az első hivatalos mérkőzést Burkina Faso néven otthon, a továbbiakban játsszák 1984. július 28, Kína ellen , és döntetlennel zárult (0-0). Az ország forradalmi politikai légköre megakadályozta a nemzeti válogatást abban, hogy 1984 és 1988 között részt vegyen a nemzetközi versenyeken.

Ezután a mének minden kísérlet során kiesnek a vb előzetes fordulóiban, és 1996-ban Idrissa Malo Traoré (más néven „szabotőr”) edző irányításával 1996-ban csak egyszer jutnak el a CAN döntő asztalához . Ezután három vereséggel kiesnek a csoportkörből Sierra Leone (2-1), Algéria (2-1) és Zambia (5-1) ellen.

Első fellépés az 1998-as CAN otthon

A Burkina Fasóban rendezett 1998-as CAN jelenti a burkina fasói csapat első sikerét, amelyet Philippe Troussier francia edző és olyan játékosok vezetnek , mint Kassoum Ouédraogo , Roméo Bébé Kambou és Seydou Traoré . E kiadás során a mének óriási népszerűséget váltanak ki azáltal, hogy először jutnak az elődöntőbe.

Az első fordulóban Burkina Faso nehezen kezdte meg a versenyt azzal, hogy elveszítette a Kamerun elleni nyitómeccset, majd két győzelmet aratott Algéria , majd Guinea ellen . Ez a két siker lehetővé teszi, hogy a Burkinabès csoportjában a második helyen végezzen, és először érje el a nyolcaddöntő szakaszát. Ezen a szinten a méneknek meg kell várniuk a tizenegyespárbajt, hogy legyőzzék Tunéziát . Az elődöntőben elvesztették az egyiptomiakat , a verseny jövőbeli győzteseit. A Kongói Demokratikus Köztársaság elleni kis döntőben Burkina 3–1-re vezet, de az utolsó tíz percben helyreáll (4–4), és végül büntetőkkel veszít.

Az Ėtalonok így a verseny negyedik helyét szerzik meg; Kassoum Ouédraogo a Burkinabè gólkirálya, 2 góllal.

1998 és 2009 között, az éhínség időszaka

Az 1998-as világbajnokság előzetes szakaszában a Burkina Faso-csapat az első fordulóban legyőzte Mauritániát , a második fordulóban azonban mind a hat mérkőzést elvesztette Nigéria , Kenya és Guinea ellen . A CAN 2000 során Burkina az első fordulóban kiesett két vereséggel Egyiptom és Szenegál ellen, valamint döntetlennel Zambia ellen .

A 2002-es világbajnokságon a Burkinabe-csapat az első előzetes fordulóban nyert Etiópia ellen , majd a második fordulóban Malawi előtt, de Dél-Afrika és Zimbabwe mögött végzett . A CAN 2002 során Burkina Faso a selejtező első körében kiesett Dél-Afrika elleni döntetlennel, valamint Ghána és Marokkó elleni két vereséggel .

E gyenge teljesítmény ellenére ebben az időszakban Burkina Faso megörökítette legnagyobb győzelmét, a 2003. június 7, Ouagadougou-ban , Mozambik ellen , 4 góllal 0-ra.

A 2004-es CAN során a mének az első körben Szenegál elleni döntetlennel, valamint Mali és Kenya elleni két vereséggel kiestek . Ezután kudarcot vallanak a CAN 2006 előzetes fordulójában .

A 2006-os világbajnokságon a Burkina Faso-csapat a közép-afrikai köztársaság kilépésének köszönhetően átmegy a selejtező első fordulóján . A második fordulóban kiesett azzal, hogy Ghana , Kongói Demokratikus Köztársaság és Dél-Afrika mögött negyedik lett a csoportjában .

2007-ben Paulo Duarte portugál edzőt nevezték ki a csapat élére. A változás ellenére 2008-ban Burkinának nem sikerült túllépnie a CAN előzetes szakaszán, egymás után másodszor.

2010-2012, a remények eloszlottak

A CAN 2010 és a FIFA 2010-es világbajnokság együttes kvalifikációs kampánya során Paulo Duarte- t ismét kinevezték edzőnek. A második fordulóban a csapat szenzációt keltett azáltal, hogy megnyerte az első négy meccsét, többek között Tunézia ellen , akik azonban a csoport favoritjai voltak. Moumouni Dagano a selejtezők legjobb góllövője 6 meccsen 7 góllal. Ebben a csapatban Dagano mellett Paulo Duarte különösen olyan játékosokra számíthat, mint Jonathan Pitroipa , Charles Kaboré , Youssouf Koné és Habib Bamogo . A CAN 2010-be kiválasztott huszonhárom játékos közül kilenc már játszott Franciaországban, ifjúsági csapatokban vagy profi csapatokban. A mének az angolai utolsó szakaszba kapják meg a jegyüket azzal, hogy a harmadik fordulóban a második helyen végeznek Elefántcsontpart mögött . Másrészt csak az elefántcsontpartiak kvalifikálják magukat a vb-re.

Az ígéretes első szakasz ellenére a mének öröklik az úgynevezett „halál” csoportot a CAN 2010-re, Elefántcsontpartdal , Ghánával és Togóval . A Burkinabe csapata a harmadik és a csoport utolsó helyén végzett (a Togo időközben visszalépett). Ezek a csalódások nem akadályozta meg a csapat elérje a legjobb helyzetben a történelemben a FIFA ranglista köszönhetően a rájátszásban teljesítmény: 37 th a2011. június.

A 2011. szeptember 3, a csapat játék nélkül kvalifikálhatja magát a CAN 2012-be , profitálva Gambia Namíbia elleni vereségéből (1–0). Burkina Faso, még mindig Paulo Duarte égisze alatt, nagy ambíciókat mutatott be az egyik legígéretesebb generációjának köszönhetően, amelyet az Olympique de Marseille durva védekező középpályása vezetett Charles Kaboré , az Olympique Lyonnais Bakary Koné védekező sziklája , bal lábbal. Lorient Alain Traoré és a Stade Rennes szélsője, Jonathan Pitroipa . Három vereség és csak két szerzett gól miatt azonban a válogatás csalódást okoz, és az első körben kiesik. Duarte nem sokkal később elhagyja a válogatás élét.

CAN 2013: a dél-afrikai eposz

A 2012. március 24, a belga Paul Put lesz a Mének új edzője. A start nehéz volt két egymást követő vereség az első időmérő mérkőzések a 2014 World Cup , a2012. június. Aztán a Közép-afrikai Köztársaság elleni rájátszásban elért győzelem után a mének felemelték a fejüket azzal, hogy kvalifikálták magukat a CAN 2013-ra , ahol Nigéria , Zambia (regnáló afrikai bajnok) és Etiópia mellett a C csoportba kerültek .

A csapat ezután egészen más arcát mutatja, mint az előző kiadásnál. Csoportjában az első helyen végzett, nevezetesen 4-0-s pontszámmal verte Etiópiát, és 18 meccses sorozatot ért véget győzelem nélkül a CAN döntőben (1998-as nyolcaddöntő óta). Ez a válogatott történelmének egyik legnagyobb győzelme is. AFebruár 3, a negyeddöntőben Burkina Togóval néz szembe . Miután egy durva játék, Mének csattant a győzelem köszönhetően egy célt Pitroipa a hosszabbításban a 105 th  percben. Megismétlik a CAN 98 bravúrját az elődöntőbe jutással, ahol a ghánai fekete csillagokkal találkoznak .

A Február 6, a mének új oldalt írnak történelmükben azzal, hogy először jutottak a verseny döntőjébe. A meccs elején technikailag és fizikailag domináltak a pontszámot nyitó ghánaiak, Paul Put játékosai megfordították a helyzetet a második játékrész közepén, különösen Aristide Bancének köszönhetően . Ez megegyezik a 60 th  percig, majd hozza többször aláásta a ghánai védelmi nélkül öltenek. Végül a pontszám nem mozog, és Burkina megszerzi a győzelmet a tizenegyespárbaj után (3-2).

Selim Jedidi (a stadion sípja alatt kiadott) választottbírósága számos vitatott ponton kritikát fogalmazott meg: a Ghánának ítélt büntetést (amely lehetővé tette számukra, hogy a mérkőzés elején megnyissák a pontozást), ezt a gólt megtagadták Burkinától. hosszabbítás, két suttogatlan hiba Paul Koulibalytól és végül egy fütyült hiba Jonathan Pitroipánál a ghánai térségben, mivel nem ítélt büntetést a Burkinabes, és kizárta a csatárt a meccsből (második sárga lapért). Másnap a Burkinabe csapatának munkatársai panaszt nyújtottak be a CAF-nál, amely a játékvezető felfüggesztéséről döntött. Pitroipa sorsa azonban továbbra is feszültség alatt áll, amíg a játékvezető fel nem ismeri hibáját a CAF bizottsága előtti jelentésében. A támadó ekkor látja szankciójának feloldását.

Ezért egy csaknem teljes csapat (csak sérült Alain Traore hiányzik), hogy a mének megtalálják a Super Eagles of Nigeria onFebruár 10A Johannesburg az utolsó e kiadás. Előtte 85.000 néző, a Burkinabe megpróbálta elragadni az első címet, de nem sikerül feladja a cél a 40 th  percben soha irányító kiegyenlíteni.

E vereség ellenére diadalmasan visszatérnek Ouagadougouba, ahol több ezer ember várja őket, és a repülőtérről a szálloda felé vidámítja őket. AFebruár 12, az egész csapatot és vezetőségét feldíszítik, és a Burkinabè Nemzeti Rend tisztjévé teszik .

A CAN 2015 kudarca, majd a CAN 2017 harmadik helye

Az előző kiadásban elért sikere után Burkina Fasót várhatóan a CAN 2015 fordulóján várják . De a mének a csoportkörben kudarcot vallanak, két vereséget fogadtak el Gabon és Kongó ellen, és döntetlent értek el a verseny házigazdája, Egyenlítői-Guinea ellen .

A mének két évvel később, a CAN 2017- ben alakult vissza , míg Paulo Duarte 2016 óta ismét nemzeti edző. Az A csoportban két döntetlennel kezdtek Kamerun és Gabon (fogadó ország) ellen, majd Guinea elleni győzelemmel zárultak. Bissau , amely lehetővé teszi számukra, hogy a gólkülönbségnek köszönhetően a csoport élén végezzenek Kamerun előtt. A nyolcaddöntőben a Burkinabès a meccs végén nyert két gólnak köszönhetően nyert a tunéziaiak ellen . Ezután az elődöntőben Egyiptommal találkoznak. Ellenfeleik a második harmadban nyitották meg a gólt, majd a mének hét perccel később egyenlítettek. A győzelem játsszák szankcióknak, amelyek Egyiptom nyer 4 3. A kis- végleges, Burkina veszi a harmadik helyet a versenyben a dobogó Ghána 1-0 köszönhetően egy célt Alain Traoré a szabadrúgást végez a 89 th  percben. A mének története során másodszor végeznek a CAN dobogón, négy évvel a Dél-Afrikában megszerzett második hely után.

A december 2019 , Jonathan Pitroipa bejelentette, hogy véget ér a nemzetközi labdarúgó-karrierje után játszik a mének 13 éve.