Klasszikus Scrabble Világbajnokság

A Classic Scrabble Világbajnokság (amelyet 2006-2007-ben neveztek a Classic Scrabble World Cup-nak ) a fő nemzetközi klasszikus Scrabble verseny francia nyelven. Győztese a tudományág világbajnoka.

Ez a verseny a Nemzetközi Francia Nyelvű Scrabble Szövetség Klasszikus Scrabble Bizottságának égisze alatt zajlik, és 2006 óta minden évben megrendezésre kerül a Scrabble világbajnokság részeként .

A 2019-es kiadást először egy quebeci játékos, Francis Desjardins nyerte , aki a döntőben legyőzte a 2008-as Dakar győztesét , az elefántcsontparti Elisée Pokát .

Képesítés

A Classic Scrabble világbajnokságot csak a képzett játékosok vehetik igénybe , a FISF minden tagországának kiosztott és évente újraértékelhető helykvóta alapján. Minden egyes szövetség a saját belátása szerint szervezi a kiválasztásokat. A FISF tagsággal nem rendelkező országai legfeljebb két résztvevőre jogosultak. Az előző év döntősei, valamint az egykori világbajnokok automatikusan kvalifikálva vannak az országos kvótán kívül. További 6 hely kvótát osztanak ki a szervező ország számára.

Mert Louvain-la-Neuve 2015-ben, a kvótákat 14 belgák (8 képzett + 6-os fogadó ország), 14 francia, stb Az afrikai országok kvótái elméleti jellegűek, és igazodnak a játékosok tényleges világbajnokságra érkezéséhez.

2008 óta nyílt selejtező tornát rendeznek a Classic Scrabble Világbajnokság előtti napon. Tíz résztvevő játékosonként egy játékost minősít: Dakar, 72 játékos (8 kvalifikált); Mons, 40 játékos (4 kvalifikált). Amikor a bajnokság Afrikában zajlik, tíz résztvevőnként három játékos kvalifikálódik. A nyílt bajnokság első minősítés nélküli játékosa „tartalékban” van, ha páratlan számú résztvevő van a világbajnokságon.

Játék mód

A bajnokság „ svájci  ” típusú rendszerben zajlik  , ismétlés nélkül. A mérkőzések száma egymás után, a 2006. évi 12-ről 2007-ben 14-re, 2012-ben 17-re nőtt. A verseny végén az első kettő két győztes fordulóban döntőt játszik, a kettő között esetlegesen játszott részt nem figyelembe véve. a forduló szakaszában.

A játékosokat mérkőzéspontok szerint osztályozzák  : 3 pont győzelemért, 2 döntetlenért, 1 vereségért és 0 elmaradásért. Ha a meccs pontjai egyenlőek, akkor az adott meccs pontokat figyelembe veszik, ha az összes érintett játékos találkozott: például ha két játékosnak ugyanannyi a meccspontja a torna végén, akkor a meccs nyertese e két játékos között 3 meghatározott meccspontot szerez , a másik pedig csak egyet. Harmadik döntetlen kritériumként a pontok különbségét kell használni (a játék pontjainak különbsége 100-ra korlátozódik abszolút értékben, annak elkerülése érdekében, hogy egy játék aránytalanul fontos legyen).

Ennek az eseménynek az első három kiadását afrikai játékosok nyerték: Parfait Mouanda (Kongó-Brazzaville) 2006-ban, Amar Diokh (Szenegál) 2007-ben és Élisée Poka (Elefántcsontpart) 2008-ban. Az afrikai játékosok még 4-et is elfoglalnak az első 5 helyen 2006 és 2008, a 2007-es relatív gyenge teljesítmény azzal magyarázható, hogy nagyon kevés játékos tudta megtenni az utat! A Classic Scrabble valóban nagyon népszerű Afrikában, jóval több, mint a Scrabble változata, amely Franciaországban, Belgiumban, Svájcban és Quebecben virágzott.

A következő öt kiadást francia játékosok nyerték: Benjamin Valor (2009), Christian Coustillas (2010, 2013), Jean-François Ramel (2011) és Pierre-Olivier Georget (2012).

Beninese Julien Affaton 2011-ben, 2012-ben és 2013-ban döntős volt, végül 2014-ben elnyerte a címet a gaboni Schélick Ilagou Rekawe előtt. Utóbbi a 2015-ös döntőben ismét veszített a fenomenális Nigel Richards , többszörös angol és nem francia nyelvű bajnok előtt, aki erre az alkalomra megtanulta a hivatalos Scrabble szótárt.

2016-ban Elefántcsontpart győzelme Abib Alabi győzelmével és Ahmed Sanoko harmadik helyével. 2017-ben a második cím Benjamin Valornak és a negyedik, egymás után elveszített döntő Gabonnak, amely még mindig az első címére vár. Nigel Richards bajnok 2015, ismétlés 2018-ban az elefántcsontparti Gueu Mathieu Zingbe előtt. 2019-ben La Rochelle- ben a Quebecer Francis Desjardins nyert Elisée Poka ellen , a 2017-es döntős Gabonese Belphégore Mpaga Reteno végzett a dobogóval.

2019 - La Rochelle (Franciaország)

80 játékos 15 országból: Algéria (3), Belgium (8), Benin (7), Burkina (3), Kongói Demokratikus Köztársaság (1), Elefántcsontpart (3), Franciaország (28), Gabon (8), Quebec ( 5), Madagaszkár (2), Új-Zéland (1), Románia (3), Szenegál (1), Svájc (4), Togo (3). 17 meccs, maximum 51 meccspont. Francis Desjardins két szettből az egyikbe nyerte a döntőt.

Teljes rangsor

Francis Desjardins lesz az első Quebecer, aki megnyeri a címet. Elefántcsontpart idén is bejutott a döntőbe, de mégsem szerezte meg a harmadik címet. Az idei jelentős részvétel miatt ez a kiadás az esemény egyik létrejötte óta az egyik legintenzívebb. Számos játékos felvetette a játékok számának növelését.

2018 - Tremblant (Quebec)

46 játékos 13 országból: Algéria (1), Belgium (4), Benin (2), Kamerun (1), Elefántcsontpart (4), Franciaország (18), Gabon (1), Quebec (5), Új-Zeeland (1), Románia (1), Szenegál (1), Svájc (4), Togo (2). 17 meccs, maximum 51 meccspont. Nigel Richards két szettet nyer a döntőben.

10. Marie-Hélène GANDY 37 Franciaország

Nigel Richards lesz a harmadik játékos, aki másodszor is elnyerte a címet, 2015-ös győzelme után. Elefántcsontpart új döntőbe jut, de nem szerez harmadik címet. Afrika részvétel félárbocon, ismét a későn megszerzett (Gabon, Kongó ...) vagy elutasított vízumok miatt (különösen a 2014-es világbajnok Julien Affaton).

2017 - Martigny (Svájc)

74 játékos 13 országból: Algéria (2), Belgium (8), Benin (9), Elefántcsontpart (2), Franciaország (20), Gabon (9), Mauritánia (2), Új-Zéland (1), Quebec ( 6.), Románia (3), Szenegál (2), Svájc (7), Togo (3). 17 meccs, maximum 51 meccspont.

A döntőben Benjamin Valor két végével nullára veri a Belphégore Mpaga Reténót.

10. Jean-Francois HIMBER 39 Franciaország

Benjamin Valor lesz a második játékos, aki másodszor is megnyeri a címet, 2009-es győzelme után. Gabon három különböző játékossal negyedik éve boldogtalan döntős, idén a Belphégore Reténóval. Egy másik gaboni Darel Moussodou Pambou a negyedik helyen végzett, ismét megmutatva ennek az országnak a következetességét a legmagasabb szinten. Samson Tessier, duplikált bajnok és új rendes klasszikus Scrabble-játékos fejezi be a dobogót. A továbbra is jelen lévő Nigel Richards a hetedik. A csökkenő részvétel ellenére az African Scrabble 4 játékost helyez a legjobb 10 közé.

2016 - Agadir (Marokkó)

70 játékos: 17 ország: Algéria (1), Belgium (5), Benin (9), Kongó (1), Elefántcsontpart (7), Franciaország (17), Gabon (10), Mali (4), Marokkó (2) ), Niger (1), Új-Zéland (1), Quebec (4), Románia (1), Szenegál (3), Svájc (1), Csád (2), Togo (1). 17 meccs, maximum 51 meccspont.

A döntőben Abib Alabi két szettrel nullára veri Gildas Ingrid Madelát.

10. Yao Luc KOFFI 39 Elefántcsontpart

Ez a kiadás Elefántcsontpart nagyszerű visszatérését jelentette, amely 2010 óta szinte hiányzott a bajnokságról: Abib Alabi regnáló afrikai bajnok győzelme és Ahmed Sanoko harmadik helye. Gabon, idén Gildas Ingrid Madela, a harmadik egymást követő év döntőse boldogtalan. A csodagyerek, Nigel Richards nem ismétli meg 2015-ös bravúrját, de szép negyedik helyet szerez. Az African Scrabble megszilárdítja uralmát 8 játékossal a legjobb 10 között!

2015 - Louvain-la-Neuve (Belgium)

73 játékos 16 országból: Algéria (1), Belgium (14), Benin (6), Burkina Faso (1), Kamerun (2), Elefántcsontpart (2), Franciaország (22), Gabon (11), Niger ( 1), Új-Zéland (1), Quebec (3), Románia (3), Szenegál (1), Svájc (2), Csád (1), Togo (2). 17 meccs, maximum 51 meccspont.

A döntőben Nigel Richards két szettből egyre győzte le Schélick Ilagou Rekawét.

10. Julien AFFATON 39 Jóindulatú

Nigel Richards hihetetlen teljesítményével fémjelzett bajnokság  : a francia szókincs elsajátítása alig 2 hónapos tanulás során, a tökéletes technika, valamint a rendkívüli stratégia és várakozás érzése szinte verhetetlen játékost eredményezett. Ez a bravúr elfedi a bajnokság további fontos tényeit: az African Scrabble uralmát a gaboni játékosok egyre magasabb szintjével (3 az első 7-ben és a Schélick Ilagou Rekawe második egymást követő döntőjében), François-Xavier Adjovi passzusa a Julien Affaton, a Beninese Scrabble két sztárja előtt, Csád első részvétele Hissene Brahim nagyon jó negyedik helyével. Ugyanazt a francia játékost találjuk a becsület helyein, mint az előző években.

2014 - Aix-les-Bains (Franciaország)

79 játékos 15 országból: Algéria (1), Belgium (8), Benin (9), Burkina Faso (7), Kamerun (2), Kongói Demokratikus Köztársaság (1), Elefántcsontpart (1), Franciaország (26) , Gabon (8), Madagaszkár (1), Quebec (4), Románia (2), Szenegál (4), Svájc (4), Togo (1). 17 meccs, maximum 51 meccspont.

A döntőben Julien Affaton két szettel nullára veri Schélick Ilagou Rekawét.