Svájci rendszer

A svájci rendszer vagy a svájci versenyrendszer egy olyan fajta verseny, amelyet általában használnak sakkversenyeken és más játékokban, ahol a játékosoknak vagy a csapatoknak párban kell versenyezniük. Ezt a fajta tornát először a svájci sakkbajnokság alkalmával, Zürichben , 1889-ben alkalmazták , innen ered a neve „svájci rendszer”. Ez egy olyan párosítási módszer, amely lehetővé teszi olyan versenyek szervezését, amelyek nagyszámú főszereplőt gyűjtenek össze, kevesebb összecsapásban. Széles körben használják a nyílt sakk versenyeken , valamint amatőr szinten megy versenyeken.

Problematikus

A verseny győztesének megállapítása érdekében a legszebb és legegyszerűbb megoldás az, ha minden résztvevőt szembe kell állítanunk a többivel. Ez a módszer ésszerű időn belül nem alkalmazható, ha a résztvevők száma magas.

A kieséses kupaképlet a győztes kijelölésének módja a találkozások korlátozásával. Hátránya az esetleges győzelmet állító jelöltek korai vagy végleges kiesése. Ez meglepetésképlet, ezért túl véletlenszerű egy olyan verseny számára, amely a szabályszerűséget kívánja előnyben részesíteni.

A svájci rendszer lehetővé teszi a bajnokság képletének megőrzését a verseny időtartamának korlátozásával: minden játékos azonos számú mérkőzésen vesz részt, és a kiválasztott párosítási kritériumok meglehetősen megbízható logikai besorolás megszerzését teszik lehetővé.

A párosítási eljárás és szervezés

Alapelvek

A svájci torna alapelve az, hogy minden játékos szemben áll egy olyan ellenféllel, aki eddig ugyanolyan jól (vagy rosszul) teljesített, mint ő.

Az első kört éremdobással vagy az Elo sakk rangsor alapján meghatározott maggal határozzák meg . A nyertes játékosok egy pontot kapnak, a döntetlen játékosok fél pontot, a vesztesek pedig nem kapnak pontot. Akár nyernek, akár veszítenek, akár döntetlenek, minden játékos a következő fordulóban folytatja a tornát, ahol a győzteseket a győztesek, a veszteseket a vesztesek és így tovább.

Az első forduló után a játékosok azonos számú (vagy nagyjából) ponttal rendelkező ellenfelekkel néznek szembe. Ugyanazon bajnokság alatt egyetlen játékos sem találkozik kétszer ugyanazzal az ellenféllel. A sakkban ügyelni kell arra, hogy minden játékos ugyanannyi játékot játsszon fehérrel vagy feketével, lehetőség szerint váltakozva, és legfeljebb két, egymás után azonos színű játékot.

Egyes sportágakban kívánatos, hogy a favoritok ne versenyezzenek az első körökben. A párosítás egyszerű szabálya a játékosok pontszám szerinti rangsorolása, majd ugyanazon a csoporton belül a játékosokat a becsült erősségük (az Elo rangsor sakkban) vagy egy másik szempont szerint rangsorolják . A rangsor szerinti csoport első felének minden játékosa játszik játékot a második félidő játékosa ellen. Például, ha egy csoportban 8 játékos van azonos pontszámmal, az 1. szám az 5., a 2. a 6. és így tovább néz. Ezután változtatásokat hajtanak végre a színek kiegyensúlyozása és a játékosok többszöri találkozásának megakadályozása érdekében.

A részletes egyeztetési szabályok viszonylag bonyolultak, és a bajnokság szervezői általában számítógépre támaszkodnak a mérkőzés végrehajtásához. Ha betűig betartják a szabályokat, akkor a szervezőnek nincs más választása a párok elkészítésének módjában.

A bajnokság számos, a bajnokság kezdete előtt meghatározott (általában sakkban "fordulónak" nevezett) fordulóig folytatódik (általában 3 és 9 forduló között). Miután az utolsó fordulóban, a játékosok szerint rangsorolva pontszámot, abban az esetben, egy döntetlen, akkor bonthatók összege az ellenfelek eredmények vagy más tiebreaker előre meghatározott.

Módszer

A bajnokság elején az n játékost erősségük szerint rangsorolják. Az első körben (úgynevezett kerek a sakk versenyeken), a játékosok vannak osztva két alcsoportra: egy al-csoport S1 alkotják játékos 1-től n / 2, és egy al-csoport S2 alkotják játékosok (N / 2) +1-től n-ig. Az S1 elsője az S2 elsőjével, az S1 másodikja az S2 másodikjával játszik, és így tovább, így az S1 utolsó játékosa az S2 utolsó játékosa ellen játszik.

Páratlan számú résztvevő esetén az utolsó mentesül, és pontot szerez.

Abban az esetben, ha a játék vagy a sport nem szimmetrikus (például a sakkban, ahol a szín fontos kritérium, vagy a futballban, ahol az otthoni vagy idegenbeli játék nem semleges), ezt a kritériumot figyelembe kell venni, és váltást kell végrehajtani : például a sakkban a páratlan S1 alcsoport játékosai ellentétes színnel játszanak, mint az S1 páros számú játékosok. Sakkban általában a kezdő játékos színe rajzolódik ki.

Minden forduló után az azonos pontszámmal rendelkező résztvevőket összegyűjtik, és megismétlik a fent leírt folyamatot, ügyelve arra, hogy soha ne találkozzanak ugyanazok az ellenfelek kétszer, és gondoskodva a lehető legpontosabb váltogatásról (a fehérekhez közel álló játékok száma) hogy feketékkel).

Ha egy résztvevõ nem érhetõ el a pontcsoportjában (ha egyedül van, vagy ha már találkozott a többivel), akkor a legközelebbi pontcsoportba kerül.

Végső besorolás és döntetlen

Amerikai rács

Az utolsó forduló végén a játékosokat rangsorolják a tornán megszerzett pontok száma alapján, amerikai rács formájában.

Példa egy amerikai sakkrácsra
Négyzet Vezetéknév Keresztnév Nemzeti Macska. Fed. Liga R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Pontok Bu.Tr. So.Be. Cu.
1 1. játékos 1300 Pou ENG IDF + 9B + 4N + 6B = 2N + 5B + 7N + 10B 6.5 21.5 18.75 26.
2 2. játékos 1490 Pou ENG IDF + 5N -3B + 7N = 1B + 6N + 10B + 8N 5.5 23.5 15.5 20
3 3. játékos 1120 Pou ENG IDF + 10B + 2N -4B -6N + 7B + 8N + 5B 5. 22.5 15 19.
4 4. játékos 1210 Pou ENG IDF + 7N -1B + 3N -5B + 10N + 6B + 9N 5. 22.5 12. 18.
5. 5. játékos 1060 Pou ENG IDF -2B + 10N + 8B + 4N -1N + 9B -3N 4 25 8. 17.
6. 6. játékos 1009E Pou ENG IDF + 8B + 9N -1N + 3B -2B -4N -7B 3 27. 8. 17.
7 7. játékos 1009E Pou ENG IDF -4B + 8N -2B + 9N -3N -1B + 6N 3 27. 6. 11.
8. 8. játékos 1009E Pou ENG IDF -6N -7B -5N + 10B + 9N -3B -2B 2 21.5 1 7
9. 9. játékos 1009E Pou ENG IDF -1N -6B + 10N -7B -8B -5N -4B 1 23.5 0 5.
10. 10. játékos 1009E Pou ENG IDF -3N -5B -9B -8N -4B -2N -1N 0 28. 0 0
Legenda

Megszakító rendszerek

Döntetlen esetén egy vagy több döntetlent kell használni.

Bontás útvonal alapján

Ebben a típusú döntetlen-megszakítóban az élen járó résztvevő kiváltságos, amelynek célja, hogy ellensúlyozza az első kör veszteségének stratégiáját, hogy utána gyengébb ellenfelekkel találkozzon ( tengeralattjárónak hívják ). Például :

• az összesített rendszer figyelembe veszi az egyes fordulók után megszerzett pontok összegét,
  • a Kashdan  : 4 pontja van a győzelemért, 2 a nulláért és 1 vereségért, ezért bünteti azokat a játékosokat, akik nullát adtak .
Bontás a felmerült ellenfelek alapján

Az alapgondolat az, hogy az erősnek tartott ellenfél felett elért győzelmet jobban értékelik, mint a gyengébb ellenfél felett elért győzelmet. Számos összekapcsolódás valósítja meg ezt az elvet:

• a buchholzi tiebreaker (korábban Solkoff vagy Solkov ): ez a tiebreaker rendszer a játékos ellenfeleinek pontszámainak összege,
  • a Sonneborn-Berger döntetlenbontó  : a résztvevő összegyűjti az általa elvert ellenfelek pontjainak és az ellenfelek pontjainak felét, akik ellen felhívta (veszteség nélkül nem szerez semmit),
  • a brazil vagy csonka Buchholz  : mint a Buchholz, de eltávolítjuk a sorozat leggyengébbjeinek eredményét,
  • a medián Harkness vagy Buchholz  : mint a Buchholz, de eltávolítjuk a sorozat leggyengébb és legerősebb pontszámát,
  • a teljesítmény  : döntetlen az Elo teljesítménye szerint , amely az ellenfelek átlagos Elo-ját tükrözi,
  • a közvetlen konfrontáció  : Ha két játékos játszott egymással, a döntetlen ezen részének eredménye.

Elemzések, előnyök és hátrányok

A győztes egyértelmű meghatározása általában ugyanannyi fordulót igényel, mint a kieséses bajnokság, vagyis a játékosok számának 2-es alapú logaritmusát . Például 3 fordulóra van szükség 8 játékos számára, 4 fordulóra 16 játékosra stb. Nem szokatlan, hogy ennél több játékosunk van. Ezért előfordulhat, hogy két vagy több játékos tökéletes pontszámmal fejezi be a tornát, amely abból áll, hogy megnyerte az összes lejátszott mérkőzést.

A közvetlen eliminációs rendszerhez képest a svájci rendszer hallgatólagos előnye, hogy nem szüntet meg senkit. Ez azt jelenti, hogy az a játékos, aki elindít egy ilyen tornát, előre tudja, hány fordulót fog játszani, függetlenül az eredményeitől. A legrosszabb, ami vele történhet, az az, ha kimarad, ha a játékosok száma páratlan. Azt mondjuk, hogy a megmaradt játékos mentesül ( angolul bye ), más szóval a játékos nem játszik egy kört, hanem pontot kap, mintha megnyerte volna a mérkőzést. A következő fordulóban visszahelyezik a versenybe, és a verseny végéig már nem mentesül. A svájci rendszer nem mindig ér véget a kieséses bajnokság döntőjének izgalmas légkörében. Néha egy játékos gyorsan megszerez egy olyan előnyt, hogy garantáltan megnyeri a tornát, még akkor is, ha legutóbbi meccsét elvesztette. Ennek a problémának az egyik lehetséges megoldása az, hogy kiütéses utolsó fordulót szervez a rangsor teteje között.

A csoportos rendszerhez képest a svájci rendszer lehetővé teszi sok játékos irányítását anélkül, hogy célszerűtlen számú mérkőzést kellene lejátszani. A svájci bajnokság végső rangsora azonban általában véletlenszerűbb. Sőt, még akkor is, ha a győztes gyakran helyes, és hogy az utoljára besoroltak is jól vannak a helyükön, a besorolás közepén álló játékosok nagyon durván rendeződnek. Az egyik klasszikus eset (egy olyan tornán, ahol a fordulók száma magas) az, amikor egy játékos elveszíti az első két vagy három meccset, és a következő 5 vagy 6 meccsen nagyon gyenge ellenfelekkel néz szembe, és csak akkor ér el sokkal jobb pontszámot, ha az első forduló óta a vezető csomag része volt, ahol nagyon erős játékosokkal kellett szembenéznie. Az ilyen játékosokat "tengeralattjáróknak" becézik.

A svájci rendszer korlátai és variációi

Gyorsított párosítás

Ha a résztvevők száma nagyobb, mint 2 r , ahol r a fordulók számát jelenti, lehetséges, hogy két vagy több főszereplője legyen a maximális pontszámmal. Másrészt nagyon nagy erőbeli különbségeket figyelhetünk meg a játékosok között az első fordulók során, ami gyakran érdektelen konfrontációkat eredményez. Ez a különbség minden körben 2-szeresére csökken.

A svájci standard párosítással a rangsor nem megbízható a tabella közepén.

Ennek a hibának a leküzdése érdekében számos alternatív módszer mérlegelhető, az egyiket „gyorsított párosításnak” nevezzük.

A cél a tökéletes pontszámmal rendelkező játékosok számának gyorsabb csökkentése. Az első két vagy akár három forduló során a lista tetején lévő játékosok pontszáma hozzáadódik a párok elérése érdekében. Ennek megfelelően az első fordulóban az első negyed a második negyeddel találkozik, a harmadik pedig a negyedikkel játszik. Az első és a harmadik negyed legtöbb játékosának meg kell nyernie az első meccsét. Feltételezve, hogy ez a helyzet, ez a második fordulóban azt eredményezi, hogy a játékosok első nyolcada találkozik a második nyolcaddal, a második negyed találkozik a harmadik negyeddel, a hetedik nyolcadik pedig az utolsó nyolcaddal játszik. Így a második fordulóban az első félidő győztesei találkoznak; úgy, hogy két forduló után a játékosok körülbelül nyolcadának tökéletes a pontszáma a negyed helyett. A második vagy akár a harmadik forduló után a szokásos párosítási módszert alkalmazzák ( a rajtlista első felében a játékosok számára megítélt technikai pont eltávolítása ). Ez a módszer gyorsabban illeszkedik a legjobb játékosokhoz, mint a szokásos módszer, amelynek eredményeként gyorsabban csökken a tökéletes pontszámmal rendelkező játékosok száma. Gyakran párosítás túl korán ( 3 rd  kör), a nagy különbség figyelhető meg a szokásos az első fordulóban újra megjelenik a harmadik fordulóban ( Just & Burg 2003 ).

A szokásos svájci és a gyorsított meccsrendszer összehasonlításához vessünk egy pillantást egy nyolcfős tornára, 1-től 8-ig rangsorolva. Tegyük fel, hogy mindig a legmagasabb rangú játékos nyer.

Svájci szabványos rendszer Premier tour : #1 contre #5, #1 gagne (Couleur alternée) #6 contre #2, #2 gagne (Couleur alternée) #3 contre #7, #3 gagne (Couleur alternée) #8 contre #4, #4 gagne (Couleur alternée) Deuxième tour : #4 contre #1, #1 gagne (à cause des couleurs 1 et 3 ayant déjà eu les blancs et x=0) #2 contre #3, #2 gagne #5 contre #8, #5 gagne #7 contre #6, #6 gagne

8 0-2

Egyszerű gyorsított párosítás Premier tour : #1 contre #3, #1 gagne #4 contre #2, #2 gagne #5 contre #7, #5 gagne #8 contre #6, #6 gagne Deuxième tour : #1 contre #2, #1 gagne #3 contre #5, #3 gagne #4 contre #6, #4 gagne #7 contre #8, #7 gagne

Bruntrutain gyorsított rendszer

Ez a rendszer csökkenti a fiktív pontok törlése során észlelt problémákat. A rajtlista 4 vagy több csoportra oszlik. A csökkenő számú fiktív pontok tulajdonítják minden csoport (például 4 csoportok: +3 a vezető csoport, +2 a 2 ND  -csoport, +1 az utolsó előtti csoport és semmi az utolsó csoport). A párosítás általában a svájci rendszer elmélete szerint történik.

A második forduló mérkőzéséhez minden csoportból kivonunk egy fiktív pontot. Ezért, a nyertesek az első csoport egymás ellen játszanak, a vesztesek az első csoport ellen játszani a győztesek a második csoport, a vesztesek a második csoport ellen játszani a győztesek a 3 rd és 4 -én  -csoport, stb

Minden egyes párosítással egy fiktív pont eltávolításra kerül, amíg semmi nem marad. Esetünkben a negyedik fordulóból már nincsenek fiktív pontok.

A megfigyelhető hatások az első körökben ténylegesen játszott sokkal nagyobb döntetlenek, a későbbi fordulókban pedig a szalonhúzások észrevehető csökkenése.

A McMahon rendszer

A McMahon versenyrendszer nevű variációt hivatalosan használják az európai go versenyeken . Ez a rendszer főleg abban különbözik a szokásos rendszertől, hogy a játékosok különböző szinten kezdik a tornát. Más szóval, a svájci rendszer egy különleges eset, amikor minden játékos ugyanazon a szinten indul. Ennek a rendszernek a neve Lee McMahon, a Bell Laboratories ( Just & Burg 2003 ) munkatársa .

A Konrád-rendszer

Néhány olyan versenyen, amelyeket hosszú ideig játszanak, például heti egy fordulóban, három hónapig, van egy rugalmas rendszer, az úgynevezett Konrad-verseny . Egy játékos végeredménye a legjobb eredményein alapul (például az elmúlt 12 forduló legjobb tíz eredménye). A játékosoknak nem kötelező minden kört lejátszaniuk, bármikor beléphetnek vagy elhagyhatják a tornát. Valójában akár egyetlen fordulatot is eldönthetnek. Ennek ellenére, ha meg akarják tartani a nyerés esélyét, akkor több pörgetésre lesz szükségük ahhoz, hogy elegendő pontot gyűjtsenek. A bajnokság tehát olyan játékosokat hoz össze, akik nyeremény megszerzése érdekében játszanak (és ezért több fordulót játszanak), és olyan játékosokat, akik csak a kontextuson kívüli játékot akarnak játszani. Ezt a rendszert néhány norvég sakkklub használja .

Más játékok a svájci rendszer használatával

A Magic kártyajáték

A Magic kártyajáték : az összeállítás svájci rendszert használ a legtöbb versenyhez. A játékosok három pontot kapnak egy győzelemért, egyet pedig egy döntetlenért. Ezen versenyek némelyikén az első 8 játékos kvalifikálta magát egy második kieséses tornára: "TOP8"; bizonyos statisztikákat használnak a kapcsolatok elválasztására. Ennek a rendszernek a negatív pontja, hogy mivel a döntetlen ritka, a döntetlen megszakításának előrejelzésével a legjobb 6 játékos, akinek csak egy veresége van az első fordulóban, megállapodhat abban, hogy döntetlent játszik az utolsó fordulóban; ami általában garantálja számukra a legjobb nyolc közé jutást.

Firkál

Egyes Scrabble versenyeken a „Módosított Svájci Rendszer”, „Portland Svájci Rendszer”, „Svájci Font Rendszer” vagy „Gyorsmérkőzés” néven ismert rendszert használják. Ebben a játékosok négyen csoportosulnak és három kört játszanak medencékben. Ezután az egyeztetés úgy történik, mint egy svájci rendszerben, de a második, harmadik stb. Után megállapított pozíciókat használva. forduljon az utolsó helyett. Ennek az az előnye, hogy lehetővé teszi a verseny szervezőjének, hogy előre tudja meg, ki játszik ki ellen, és ez az egyik forduló végén, ahelyett, hogy meg kellene kezdenie az utolsó forduló utolsó mérkőzésének végét. a párosítási folyamat (amely időbe telhet).

A Scrabble-ben egy másik, svájci rendszeren alapuló rendszert "rágott párosításnak" neveznek, és Észak-Amerika és Kanada országos bajnokságain használták.

A Nemzetközi Francia Beszélő Klasszikus Scrabble Szövetség (FISF) a „Klasszikus Formula” nevű rendszert használja. Ez a rendszer hasonló a svájci rendszerhez. A fordulók száma a játékosok számához kapcsolódik: például 6 forduló 33-64 játékos számára. A játékosokat kezdetben rangsorolják (csökken az esélyek sorrendje). Az első kör párosításához két csoportot állítunk össze. Az első csoportot a kezdeti besorolás első kétharmada alkotja. A második csoport a kezdeti besorolás alsó harmada. Az 1 -jén az első csoport ellen játszik az utolsó az első csoport, a 2. e ellen az utolsó, de az első csoport, stb a harmadik harmadik: 1 st elleni 2 nd , 3 rd elleni 4 -én stb A második fordulóban a győztesek közül az első (a győzelem 3 pontot ér) találkozik az utolsó győztessel, ha a nyertesek száma páros, ellenkező esetben a vesztesek elsőjével találkozik. Stb.

Vértál

A Blood Bowl versenyekre nagyon rendszeresen kerül sor a svájci rendszerben. Az összekötések azonban tornánként változnak (a touchdownok vagy kimenetek száma , különbség a TD-kben vagy a kimenőben, az ellenfelek gólja stb.).

svájci kettős forduló rendszer is használható a többjátékos csapatversenyeken, előbb a csapat rangsor alapján (a csapat kontra csapat párosításhoz), majd az egyéni rangsor alapján (az A csapattól egyenként a legmagasabb rangú játékos a legmagasabb rangú csapattal szemben). B, a második legmagasabb rangú A-tól a második B-től, és így tovább).

Megállapodás szerint a svájci körsorsolások némileg módosulnak, hogy megakadályozzák ugyanezeket a mérkőzéseket.

Ellencsapás

A Counter Strike fő versenyformátuma is ezen az elven alapul. A teljes formátum ötvözi a svájci 16 csapatos 5 körös rendszer két fázisát. Az első szakasz 8 legjobb csapata találkozik a második szakaszban a világranglista 8 legjobb csapatával. A második szakasz 8 legjobb csapata végül kieséses tabellán találkozik.

Megjegyzések

1. (in) a világ legrégebbi Chess Club: I. rész (1809-1914) , a cikket chessbase.com.